I love Velveeta, but I feel really guilty eating it. Part of the reason is that it has a lot of modified ingredients, it certainly isn’t “clean.” That’s not the deal breaker though. I can justify almost anything on an occasional basis, even if I shouldn’t. But on top of the processed-ness, it is nearly $10 in Toronto for 500 grams (one pound). Seriously? You can buy real cheese for less than half that. No, you won’t get a full pound, but you’ll get a lot more flavor. [click to continue…]